AKP’li Birinci: İmamoğlu’na verilen ceza yanlış hesaplandı, 1 yıl 19 ay 15 gün olması lazım

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi avukat Mücahit Birinci, İstanbul Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na verilen  2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezasının yanlış hesaplandığını söz etti. Birinci, “ Bana nazaran savcının istinaf ettiği sonuç cezada bir hesap yanlışı üzere bir şey gözüküyor. Kanaatime nazaran 1 yıl 19 ay 15 gün olması lazım” dedi.

AKP MKYK üyesi Birinci,  24 TV’de Esra Elönü moderatörlüğündeki Arafta Sorular programında İBB İmamoğlu’na verilen mahpus cezası kararına ait değerlendirmelerde bulundu.

Birinci, cezanın artırılacağı tarafındaki tezleri yanlışsız bulmadığını aktardı. Kararda 4 usuli hususun eksik olduğunu vurgulayan Birinci, 2 yıl 7 ay 15 olarak belirlenen cezanın yanlış hesaplandığını söyledi.

AKP’li Birinci, programda İmamoğlu’na verilen cezaya ait şu değerlendirmede bulundu:  

“Herkesin farklı usulleri olabilir, ceza verme noktasında. İndirim ise indirim noktasında bir ekip takdirler kullanılabilir cezada. Savcının neden istinaf ettiğini görebiliyorum bir hukukçu olarak. Ekrem İmamoğlu’nun evvelce sözcülüğünü yapan şahsa yanıt oldun. Adeta sayın savcı cezayı yeterli bulmamış cezayı artıracaklar diye tezirat yaptılar ya bu türlü bir hal yok.

“Sayın savcı da bunu görmüş olacak ki istinaf yetkisini kullanmıştır”

Benim gördüğüm 4 usuli bir unsur eksiklik var benim kanaatime nazaran kararda. Sayın savcı da bunu görmüş olacak ki istinaf yetkisini kullanmıştır. İstinaftan yüzde yüz döner diye bir şey söylemem. Ortaya koyacağım şeylere dikkat ederim. En bariz bana nazaran savcının istinaf ettiği sonuç cezada tahminen bir hesap yanlışı üzere bir şey gözüküyor. Sonuç ceza, hesap edilen en son ceza.

“Cezanın 1 yıl 19 ay 15 gün olması lazım”

Kanaatime nazaran 1 yıl 19 ay 15 gün olması lazım. Ortada 5 gün var, 5 gün fazla yani takdir edilen ceza. Bu hesabın bu biçimde yapılmış olması gerektiğini düşünüyorum. Sayın savcı da bunu görmüş olacak ki cezayı istinaf etti. Cezayı artırma noktasında bir hadise yok. Benim fikrim şu, bunun tüzel tarafını tartışırız biz hukukçular lakin bunun türel tarafı kıymetli değil ki onlar için.

“Kararı eleştirebiliriz fakat o kararı veren pahalı yargıçlara bühtanda bulunamayız”

Büyük ihtimalle bunun İstinaf ve Yargıtay’dan döneceğini hukukçuları ona söylemiştir. Bu kararın büyük ihtimalle İstinaf ve Yargıtay bozmasına uğrayacağını söylemişlerdir. Artık burada dikkat edilmesi gereken şey şu; Kararı eleştirebiliriz fakat kararla bağlıyız. Kararı eleştirebiliriz lakin o kararı veren pahalı yargıçlara bühtanda bulunamayız, o kararı veren kıymetli yargıçlara hakaret edemeyiz. Kanun yollarını tanımıyoruz, mahkemeyi de basarız diyemeyiz. Kararı eleştirirsek üst mahkemeleri götürürüz.

Siz bu türlü bir şeyle bana gelseniz büyük ihtimalle ‘Bozulur, panik yapmanıza gerek yok üst mahkemeye gidelim’ derim lakin şunu demezdim ‘Sevinin çak yapın haydi sarılalım’.”

   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir