Altın fiyatları uçuşa geçti! Rekor fiyatlar üst üste geliyor… Gram altın fiyatı 1200 TL’yi solladı!

Birkaç gün öncesine kadar Fed’in 50 baz puanlık faiz artışı masaya yatırılırken ABD bankacılık dalından gelen iflas haberleriyle birlikte faizlerin istikameti soru işaretine dönüştü. ABD’de varlık sınıflandırmasında en büyük 16’ncı banka olan SVB’nin ifl ası piyasalardaki istikrarları altın lehine değiştirdi.

ABD’de bankaların iflas etmesiyle birlikte yatırımcılar altına yönelimde bulundu. FED faiz kararı ile birlikte açıklamalar bekleniyor. İşte tüm ayrıntılar…

Yılı 2.000 doların üzerinde kapatır

Ons altında fiyatlamalar 1.900- 1.930 düzeyinden devam ederken 1.905, 1.895 ve 1.880 düzeyleri kısa vadeli dayanak bölgeleri olarak izleniyor. Üst taraflı fiyatlamalarda ise 1.940 ve 1.955 düzeyleri direnç pozisyonunda.

* Citigroup’tan 2023 için yeni bir altın kestirimi yapıldı. Amerikan finans kuruluşu altın fiyatı iddiasını yüzde 3,8 artırarak 1.900 dolar/ons düzeyine yükseltti.

* Natixis, ortalama fiyatı iddiasını ons başına 1.790 dolar olan birinci 2023 iddiasından 1.830 dolara yükseltti.

ALTIN TEKRAR ŞAHLANDI

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar giderek sürat kazanıyor. Her geçen gün daha da süratli dalgalanan altın fiyatları ABD’de 3 bankanın iflas etmesi ile birlikte rekora koştu. Bankacılık bölümünde yaşanan kriz ile birlikte bu krizin Avrupa’ya sıçrayacağı telaşıyla birlikte yatırımcılar altın yatırımına hakikat harekete geçti.

ABD Merkez Bankası FED tarafından enflasyonu baskılamak hedefiyle şahin siyasetler kapsamında yüksek faiz artırımı beklentileri yaşanan bankacılık krizi ile birlikte güvercin para siyasetine dair beklentilere yer açtı.

Bu durumdan ise altın yatırımcıları karlı çıktı. Altın fiyatlarının yükselmesi ile birlikte ONS altın fiyatı 1960 dolar düzeylerine kadar yükselme kaydetti. Yaşanan yükseliş ile birlikte yatırımcıları memnunluktan havaya uçuran sayılar gündemi derinden sarstı.

ALTIN FİYATLARI REKOR KIRDI

Altın fiyatlarında yaşanan büyük değişim ile birlikte yeni rekora imza atıldı. ONS altın fiyatının 1960 dolar düzeylerine yükselmesiyle birlikte fiyatlar son 11 ayın en yüksek bilgilerine kadar ilerledi. Altın fiyatlarında ön plana çıkan dalgalanma fırtınası ile birlikte gram altın fiyatları şahlandı.

1.200 TL’ye kadar çıkan gram altın fiyatı tüm vakitlerin tepesinde yer aldı. ONS altın fiyatları son olarak 19 Nisan 2022 tarihinde bu düzeyleri aşmıştı. Ancak son gram altın fiyatının doruğu ise 1.185 TL olarak görülürken yeni rekor ile birlikte 1.200 TL’ye kadar yükselme kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir