Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakkında Suç Duyurusu: Jet Hızında Karar Çıktı

Halkçı Hukukçular Derneği, Kahramanmaraş merkezli zelzeleler sonrasında ihmalleri olduğu gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, valiler ve belediye liderleri hakkında savcılığa cürüm duyurusunda bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cürüm duyurusu ile ilgili jet hızlıyla karar verdi ve soruşturmaya gerek görmedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntılarda yaklaşık 50 bin vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarsıntı sonrasında yaptığı açıklamada ‘Adıyaman’da istediğimiz üzere çalışamadık. Hakkınızı helal edin’ tabirlerini kullanmıştı.

Halkçı Hukukçular Derneği, zelzelede ihmalleri olduğu gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yetkililer hakkında savcılığa cürüm duyurusunda bulunmuştu.

Cumhuriyet’te yer alan habere nazaran; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 Mart’ta evrakın “işleme konulmamasına” kararı verdi. Kararda misyonu berbata kullanması tezinin “soyut ve genel nitelikte” olduğu öne sürüldü.

Savcılığın kararını pahalandıran Halkçı Hukukçular’dan Tacettin Çolak, “61 hukukçunun zelzele cürüm duyurusuna memur hataları bakımından yıldırım süratiyle sürece konulmama kararı veren savcı hukuka takla attırmıştır. Bu karar; suçluları aklama telaşıyla verilmiştir. Bu kararı veren savcı da kabahat işlemiştir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir