Finlandiya Cumhurbaşkanı Türkiye’ye geliyor: NATO üyeliği Nisan’da onaylanabilir

Türkiye, Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması üyeliğine ait memorandum kapsamındaki taahhütlerini genel olarak yerine getirdiğine inanırken, İsveç’in taahhütlerini şimdi yerine getirmediği için NATO’ya katılmaya hazır olmadığını vurguluyor.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’ın iki Türk yetkiliye dayandırdığı habere nazaran, Ankara, seçimlerden evvel Nisan ayı ortalarında Finlandiya’nın İttifak üyeliğini onaylayabilir.

Reuters’a konuşan iki Türk yetkili, Finlandiya’nın NATO teklifinin İsveç’inkinden bağımsız olarak değerlendirilmesinin planlandığını söyledi.

Niinisto, Türkiye’ye gelecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın idaresi çarşamba günü TASS’a yaptığı açıklamada Finlandiyalı mevkidaşı Sauli Niinisto’nun 16-17 Mart tarihlerinde bir çalışma ziyareti için Türkiye’ye geleceğini söyledi. İki önderin Finlandiya’nın NATO üyeliğini ele alması bekleniyor.

Görüşmeler askıya alınmıştı

Türkiye daha evvel İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak müracaatlarına ait üçlü görüşmeleri, Danimarkalı aşırı sağcı parti Hard Line’ın önderi Rasmus Paludan’ın Ocak ayında Stockholm’deki Türk Büyükelçiliği önünde bir Kuran-ı Kerim yakması akabinde iptal etmişti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO süreci

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde savaş endişesinin tırmandığı İsveç ve Finlandiya, geçen yıl NATO’ya katılmak için müracaatta bulundu fakat bilhassa de İsveç Türkiye’nin itirazlarıyla karşılaştı.

Türkiye, Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması üyeliğine ait mutabakat kapsamındaki taahhütlerini genel olarak yerine getirdiğine inanırken, Ankara İsveç’in mutabakat kapsamındaki taahhütlerini şimdi yerine getirmediği için NATO’ya katılmaya şimdi hazır olmadığını savunuyor.

Ankara, Stockholm’ü terör örgütü YPG/PKK’nın üyelerini barındırmakla suçluyor ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmak için bir adım olarak bu bireylerin iadesini talep ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve başka NATO ülkeleri, 11 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak NATO doruğunda iki İskandinav ülkesinin ittifaka üye olmasını umuyor.

Ankara Finlandiya’yı onaylayabileceğinin sinyalini vermiş olsa da, İsveç’in teklifine o vakte kadar yeşil ışık yakacağına dair hiçbir garanti vermemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir