İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den değişim açıklaması

Partisi CHP’ye yönelik “Yeni Siyaset Dokümanı İzmir Duruşu” başlıklı açıklama yapan Soyer, seçimler sonrası gelinen noktada Türkiye’nin durumu ve geleceğinden çok partilerinin tartışmaya mevzu edilmesini ıstırapla karşıladıklarını, bu tartışmaya kararlılıkla CHP’ye oy veren İzmir’den bakmaya çaba edeceklerini kaydetti.

“CHP’nin birçok kişi tarafından kendi mesleği yahut popülaritesi için harcanabilir kolay bir kurum olarak görüldüğünü gözlemlediklerini” belirten Soyer, açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Ülkemizin bu sıkıntı koşulları altında kamu vicdanını ihlal ederek yürütülen tartışmaların dışında kalmak İzmirli olma sağduyumuzun bir sonucudur. Bu duruş, güçsüzlük ya da zafiyetten değil zarafettendir.
Ne yazık ki ittifakın selameti gerekçesiyle sol-sosyal demokrat telaffuzlardan uzaklaşılmış olması CHP’nin sahiden ne söylediğinin de anlaşılmamasına ya da söylediklerinin kaybolup gitmesine yol açtı. Bu durum, CHP’nin sağcılaşmasına alkış tutanları cesaretlendirdi. Meydanlarda, TV kanallarında, toplumsal medyada, sağ müttefiklerimizden dahi büyük bir coşkuyla sağcı telaffuzlarını lisana getirenlere tanıklık ettik. Artık CHP’nin toplumsal demokrat bedellerine sahip çıkmanın ve bu hoş ülkenin geleceği için yanlışsız bildiklerimizi özgürce söylemenin vaktidir.”

Soyer, şunları kaydetti:

“Bir Japon atasözünde söylendiği üzere ‘Zafer değil hezimet öğretir’. CHP’nin eksikleri ve kusurları olduğundan, bir değişime muhtaçlık duyulduğundan kuşkumuz yok. Dünyanın ve ülkenin yaşadığı değişime ayak uydurabilecek dinamizmi ve esnekliği partiye kazandıracak yeni bir örgütlenme anlayışına gereksinimimiz var.”

Tunç Soyer, CHP’de gereken esaslı değişim hakkındaki fikirlerini partinin yetkili şuralarında müzakere edeceklerini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir