İzmir’de ehliyetsiz sürücüye 4,5 yıl hapis istemi

İzmir’de 27 yaşındaki İsa E., ehliyetsiz ve alkollü formda kullandığı araçla 22 yaşındaki Sude Solak’ın kullandığı motosiklete çarptı. Olayda motosiklette bulunan Dilara Aldanoğlu, ağır yaralandı. 7,5 aydır tedavi gören Aldanoğlu, yatağa bağımlı hale geldi.

İsa E. hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına yol açma’ kabahatinden 4.5 yıla kadar mahpus cezası istendi. Dilara Aldanoğlu’nun ailesinin avukatı Gökay Başar ise sanığın ‘olası kasıttan’ cezalandırılmasını istedi.

MOTOSİKLETTEN FIRLADILAR

DHA’daki habere nazaran kaza, 31 Aralık 2021’de, Erzene Mahallesi 10 Sokak’ta meydana geldi. Ehliyetsiz şoför İsa E.’nin kullandığı hafif ticari araçla, Sude Solak’ın kullandığı motosiklet kavşakta çarpıştı. Çarpışmanın tesiriyle kaskı takılı motosiklet şoförü Solak ile ardında oturan ve kask takmadığı belirlenen Dilara Aldanoğlu, motosikletten fırladı. Hafif ticari aracın ön camına çarpan motosikletteki iki arkadaş yaralandı.

Çevredekiler durumu, polis ve sıhhat gruplarına bildirdi. İhbar üzerine gelen sıhhat takımları, yaralı Solak ve Aldanoğlu’nu Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırdı. Solak, tedavisinin akabinde taburcu edildi. Beyin travması ve buna bağlı kanama geçiren ağır yaralı Dilara Aldanoğlu, Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ KURALINA UYMADI

Solunum aygıtına bağlı ve şuuru kapalı olan Aldanoğlu, 7.5 ay hastanede tedavi gördü. Aldanoğlu’nun sonrasında tedavisine meskeninde devam edilmeye başlandı.

Hemşirelik eğitimi alan, mezunu olduğu Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde araştırma vazifelisi olan Aldanoğlu’nun yılbaşında ailesine sürpriz yapmak için İzmir’e geldiği belirtildi. Kazadan sonra gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen hafif ticari araç şoförü İsa E., özgür bırakıldı.

Sürücü İsa E.’nin işlediği bir kabahatten ötürü cezaevinde olduğu, sonrasında isimli denetim koşuluyla hür bırakıldığı öğrenildi. Kazadan sonraki süreçte ise E.’nin uygun halini bozduğu için tekrar tutuklandığı belirtildi. Aldanoğlu’nun ve Solak’ın bulunduğu motosiklete çarparak yaralanmalarına yol açan şoför İsa E. hakkında iddianame hazırlandı.

Sürücü İsa E. hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına yol açma’ kabahatinden 4.5 yıla kadar mahpus cezası istendi. İddianamede Şoför İsa E.’nin kullandığı araçla kavşakta sürat kesmeyip, ayrıyeten yola öteki bir aracın gelip, gelmediğini de denetim etmeden, geçiş üstünlüğü kuralına uymadığına dikkat çekildi.

Trafik uzman raporuna nazaran de İsa E.’nin kazanın yaşanmasında kusurlu olduğunun belirlendiğine yer verildi. Alkol ölçüm raporuna nazaran, E.’nin kullandığı aracın ruhsatta ticari olarak kayıtlı olması nedeniyle 0.20 olan alkol hududunu 0.23 promil ile aştığı da belirtildi. Ayrıyeten İsa E.’nin savunmasında; karşı tarafın kusurlu olduğunu düşündüğünü söylediği de iddianamede yer aldı.

‘9 YILA KADAR MAHPUSLA CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ’

Dilara Aldanoğlu’nun ailesinin avukatı Gökay Başar, “Her ne kadar iddianamede sanığın şuurlu taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma cürmünden 4.5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edilmişse de, sanığın hareketleri ve aksiyonu yerine getirirken ki hal ve durumu nedeniyle mümkün kastla 9 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını istiyoruz. Zira olay yerinde tutulan trafik kaza tespit tutanağından sanığın ehliyetinin olmadığı, olay anında yasal hududa nazaran alkollü olduğu, rastgele bir fren izinin yahut sonucunu engelleme gayretinin bulunmadığı anlaşılmaktadır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir