Kadına şiddete karşı ‘yapay zekâ’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadına yönelik şiddetle gayrette temel yaklaşımın önleyici önlem olduğunu “Kadına El Kal-ka-maz” ismi verilen projeyle erkek odaklı yaygın bir bilgilendirme çalışması yapıldığını şu ana kadar 5 milyon erkeğe ulaşıldığını kaydetti. Şimdi test evresinde olan yeni bir projeyi de açıklayan Soylu, her şiddet olayına ait özel bir kayıt ve risk kıymetlendirme formu doldurup, tahlil ettiklerini belirterek, “Bu formlarımızı daima yeni kriterlerle güncelliyoruz. Artık de yeni bir projeyle bu tahlilleri yapay zekâ algoritmalarıyla yapmak için çalışma başlattık” dedi.

‘Ne haktır, ne erkeklik’

Soylu, toplumsal medya hesabından bayana yönelik şiddetle çabaya ait paylaşımda bulundu. Soylu, paylaşımında “Aslında pek çok sorunu dünyayla bir arada yaşıyoruz. Terör, trafik kazaları, afetler, en son Kovid-19 salgını. Lakin o denli bir tanesi var ki bize asla yakışmıyor. ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ diyen ‘kadına el kalkmaz’ diyen bir millete hiç lakin hiç yakışmıyor. Bir bayana, bir çocuğa, bir anneye, ayrılmak isteyen eşe, ayrıldığı eşine ve nişanlıya şiddet göstermek, sadece bayan ve çocuk olduğu için zulmetmek. Bu ne haktır, bu ne insanlıktır ne de erkekliktir” sözlerini kullandı.

Bugüne kadar bayana şiddete yönelik yürütülen çalışmalar ve hayata geçirilen düzenlemeleri sıralayarak milletlerarası ödüllü Bayan Takviye Uygulamasına (KADES) dikkat çeken Soylu, devreye alındığı 2018 yılından bu yana uygulamayı 4 milyon 105 bin bayanın telefonuna indirdiğini bildirdi. 

Soylu, riski yüksek olaylarda mahkeme kararıyla takılan elektronik kelepçele uygulamasının Güvenlik Acil Durum Merkezi’nden (GAMER) 7/24 takip edildiğini aktarırken “aynı anda 1500 hadiseyi takip edebiliyoruz. Uzaklaştırma kararı olan erkek, bayana yaklaştığında sistem uyarıyor ve gruplarımız anında müdahale ediyor. Şu ana kadar bin 950 hadiseyi izledik, hala 747 olayın izlemesi devam ediyor” diye konuştu. Soylu, “Kadına yönelik şiddet olaylarında temel yaklaşımımız önleyici olmaktır. Bunun için işin risk tahlili boyutuna farklı bir ehemmiyet veriyoruz” dedi. Bakan Soylu şöyle devam etti:

Yapay zekâ ile analiz

“Bu niyetle dünyada da kullanılan risk tahlil formlarını ve formüllerini kullanıyoruz. Her olayda olaya özel bir kayıt ve risk kıymetlendirme formu doldurup tahlil ediyoruz. Bu formalarımızı daima yeni kriterlerle güncelliyoruz. Artık de yeni bir projeyle bu tahlilleri yapay zekâ algoritmalarıyla yapmak için çalışma başlattık ve şu an test evresindeyiz. İnşallah çok kısa mühlet içinde her olay için daha isabetli, daha erken ihtar veren ve daha önleyici bir sisteme daima birlikte kavuşmuş olacağız.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir