Kırım ve Rusya’yı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü’nde peş peşe patlamalar

 

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile geçtiğimiz yılın Şubat ayında başlayan savaş Ukrayna’nın doğu bölgelerinde son hız devam ediyor.

Bir müddettir Ukrayna ordusunun taarruzuna karşı savunma konumuna geçen Rusya’dan gelen haber ise dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı.

Rusya ve Kırım’ı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü’nde, bu gece yarısı art geriye patlamalar meydana geldi.

Köprü Ekim 2022’de Ukrayna’nın maksadı olmuş, kelam konusu taarruzda bir kamyonun infilak etmesi sonucu yakıt taşıyan trenin vagonlarında yangın çıkmış, 3 kişi hayatını kaybetmişti…

Rus yetkililer yaptıkları açıklamada patlama olduğuna dair bir bilgiye yer vermedi ve yaşanan olayı ‘acil durum olayı’ olarak nitelendirdiler.

Aynı açıklamada kelam konusu olay nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiği ve bir çocuğun da yaralandığı bilgisine yer verildi.

Al Jazeera’da yer alan habere nazaran, yayalardan köprüyü kullanmamaları istendi.

Açıklama Ukrayna medyasının üst geçit boyunca patlamalar bildirdiğini yazmasından saatler sonra geldi.

Saldırıya gaye olan köprü 2018 yılında Rusya Devlet Lideri Putin tarafından açılmıştı…

Rus TASS haber ajansı, köprüdeki “acil durum” nedeniyle tren trafiğinin değişebileceğini söylerken, RIA devlet haber ajansı, polis memurlarının bölgedeki feribot seferlerinin de çalışmadığı konusunda şoförleri uyardığını yazdı.

Rusya, Kırım’ı 2014 yılında Ukrayna’dan ilhak etti, lakin yarımada milletlerarası alanda Ukrayna topraklarının bir kesimi olarak kabul ediliyor.

Kırım’ı Krasnodar’a bağlayan köprü, Ukrayna’da savaşan Rus askerlerine gereç taşımak için hayati bir temas misyonu görüyor.

Söz konusu köprü Ukrayna tarafından Kırım’ın ilhakının sembolü olarak görülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir