Kripto paralara ilişkin üçüncü çeyrek değerlendirmesi yayımlandı

Kripto para ekosistemi 2022’nin üçüncü çeyreğine umutlu başlasa da pek çok ülkenin uğraş etmek zorunda kaldığı inatçı enflasyon ve bunu takiben gelen nakdî sıkılaşma siyasetleri kripto paraları da olumsuz etkiledi. Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların genelinde dikkate bedel kayıplar görülse de blokzinciri odaklı araştırmalar yayımlayan DappRadar’ın üçüncü çeyrek değerlendirmesinde kripto paraların tüm gelişmelere karşın üçüncü çeyrekte dirençli kaldığına dikkat çekildi. Raporun genel değerlendirmesi ise üçüncü çeyrekte kripto paralarda güzelleşme belirtilerinin görüldüğü istikametinde oldu.

Konuyla alakalı görüşlerini paylaşan kripto para borsası CoinW İş Yöneticisi Sonia Shaw, “Bu yıl kripto para ekosisteminde Ethereum’daki yazılım güncellemesi, Terra Luna’daki kayıplar üzere büyük gelişmelere de şahit olduk. Öte yandan tüm dünyada artan ömür maliyetleri ve merkez bankalarının faiz artışlarının sebep olduğu yatırımcı tasaları kripto para ünitelerine de yansıdı. Tüm bunlara karşın Bitcoin ve Ethereum gibi pazar lideri kripto para birimleri, haziran ayının sonundan itibaren tıpkı fiyat aralığında kaldı” dedi.

META, BİTCOİN’DEN DAHA FAZLA BEDEL KAYBETTİ

Facebook, WhatsApp ve Instagram üzere platformların çatı şirketi Meta, 2022 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladıktan sonra yılın başından bu yana süren kayıplarına yenisini ekledi. Yılın başından bugüne yaşanan kayıplara bakıldığında, Meta’nın kıymetinin yüzde 62 eridiği görüldü. Bitcoin’in Meta üzere dünyanın en kıymetli şirketleri ortasında sayılan ve potansiyeli yüksek görülen bir teknoloji şirketinden daha uygun performans gösterdiğini söyleyen Sonia Shaw, “Kripto paralardaki kayıpların temel sebebinin yatırımcı hassaslığı olduğunu söyleyebiliriz. Şayet dolar yahut hazine tahvilleri dünya üzerindeki tüm yatırım araçlarından daha âlâ performans gösteriyorsa, bir yatırımcı da birikimlerini bu araca yönlendirir. Yatırım araçlarının performansının da makroekonomik datalardan etkilendiğini düşündüğümüzde, resesyon mümkünlüğünün hayli önemli görüldüğü bir devirde kripto para ünitelerine ve blokzincirinin geleceğine dair göstergeler güçlü görünüyor” diye konuştu.

AKTİF BLOKZİNCİRİ KULLANICISI YÜZDE 12 ARTTI

Söz konusu raporda yer verilen ve genel manasıyla toplam blokzinciri kullanıcılarını tanımlayan Eşsiz Etkin Cüzdan bilgilerinin de ekim ayında bir evvelki aya kıyasla yüzde 12 arttığını hatırlatan Shaw, “Küresel çapta 120 ülke ve bölgeden kripto para yatırımcısının kullandığı bir kripto para borsası olarak 5 yıldır kesintisiz faaliyet gösteriyoruz. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’deki ofisimizi kurarak Türkiye pazarına resmen giriş yaptık. Tüm spot süreçlerde 0 süreç fiyatı siyasetimizle yatırımcı odaklı bir yaklaşım benimserken, kripto para ünitelerini uzun araştırmalar sonucu listeliyoruz. Yatırımcıların itimatla süreç yapabilmeleri için banka seviyesinde risk denetimi sunuyor, global uyumluluk ihtiyaçlarına de tam manasıyla sadık kalıyoruz. Öte yandan bizi rakip borsalardan ayıran akıllı copytrading özelliğimiz sayesinde başlangıç düzeyindeki kullanıcılara usta yatırımcıların al-sat süreçlerini takip etme ve kopyalama imkanı sunuyoruz. Geliştirdiğimiz bu sistemle vadeli alım satım piyasasındaki profesyonellerle yeni başlayanlar ortasında bir köprü kuruyor ve kripto para ekosistemini daha erişilebilir hale getiriyoruz. Dönemsel temalara uygun olarak tasarladığımız topluluk etkinlikleriyle kripto yatırımcılığını eğlenceli bir hale getiriyoruz. Kripto paraların geleceğine duyduğumuz inançla, sanayide standartları belirleyen eser ve hizmetlerimize yenilerini eklemeye, global birinci listelemelerle kullanıcılarımıza emniyetli yatırım imkanları sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir