Rusya’dan Karabağ yorumu: Endişeliyiz

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Karabağ’a milletlerarası barış gücü gönderilmesi talebiyle ilgili, “Azerbaycan’ın da onayı gerekiyor” dedi.

Peskov, başşehir Moskova’da Azerbaycanlı sivil toplum kuruluşlarının (STK) Laçın Koridoru’ndaki maden protestosuna ait gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya’nın taraflar ortasında arabuluculuk uğraşlarını sürdüreceğini kaydeden Peskov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Paşinyan, (27 Aralık’ta) St. Petersburg’da Laçın Koridoru’ndaki gelişmeleri ayrıntılıca istişare etti. Putin ve Paşinyan’ın bu husustaki temasları sürecek” diye konuştu.

Peskov, Laçın Koridoru’nda artan tansiyondan dolayı tasa duyduklarını belirterek, “Artan tansiyondan dolayı sahiden kaygılıyız, çalışmalarımızı ve uğraşlarımızı hem Erivan hem de Bakü ile üçlü mutabakatlar kapsamında sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Paşinyan’ın Karabağ’a memleketler arası barış gücü gönderilmesine yönelik talebini pahalandıran Peskov, “Uluslararası barış gücü, çatışmanın iki tarafının da onayı olursa dahil olabilir ve bu durumda yalnızca Ermenistan’ın değil, Azerbaycan’ın da onayı gerekiyor. Ermenistan, bizim en yakın müttefiklerimizden birisi ve Azerbaycan da bizim bedelli bir ortağımız” halinde konuştu.

AZERİ STK’LARDAN PROTESTO

Azerbaycan, Ermeni nüfusun yaşadığı ve süreksiz olarak Rus güçlerin konuşlandırıldığı Azerbaycan topraklarında madenlerin yasa dışı işletilmesi ve bunun sonucunda etrafa verilen zararın araştırılması ve kontrolü emeliyle 10 Aralık’ta bölgeye uzman gruplar göndermiş, bu grupların bölgeye girişi Ermenilerce engellenmişti.

Bu durum üzerine Azerbaycanlı çevreci sivil toplum kuruluşları üyeleri ile aktivistler, Azerbaycan topraklarındaki madenlerin yasa dışı işletilmesinin önlenmesi talebiyle 12 Aralık’ta Laçın Koridoru’nda protesto başlatmıştı.

Ermeni yetkililerin, Laçın Koridoru’ndan sivillerin geçişine müsaade verilmediği istikametindeki savları Azerbaycan Dışişleri Bakanlığınca yalanlanmış ve Bakanlık, yolun Rus güçlerinin barikatları nedeniyle kapalı olduğunu, sivil geçişler için rastgele bir pürüzün bulunmadığını belirtmişti.

Göstericiler, Azerbaycan topraklarındaki Ermeni nüfusun Ermenistan’a gidiş gelişlerde kullandığı tek güzergah olan ve Laçın Koridoru diye bilinen yolda “ekolojik teröre son verilmesi” sloganları ve pankartlarla taleplerini lisana getiriyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir